Relacja z obchodów Jubileuszu 70-lecia UŁ

W dniach 21-24 maja br odbyły się główne obchody Jubileuszu 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Spotkania po latach, wspomnienia, dyskusje, wycieczki po wydziałach, a także liczne pokazy, prezentacje, zawody sportowe i koncerty trwały od piątku do soboty.

Obchody rozpoczął Jubileuszowy koncert w Filharmonii Łódzkiej W programie koncertu „Sounds from Vienna“ znalazły się Romans F-dur na wiolonczelę i orkiestrę i Uwertura do operetki „Zemsta Nietoperza“ Johana Straussa, Uwertura do opery „Rozamunda“ Franza Schuberta i Koncert na wiolonczelę i orkiestrę dętą Friedrich Gulda. Dyrygował i solistą (wiolonczela) był Ivan Monighetti. W koncercie wzięły udział władze Uczelni i znamienitych gości: przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, władz województwa łódzkiego i miasta Łodzi, a także reprezentantów łódzkiego środowiska naukowego i wybitnych absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego.17776338858_30ed5cda6c_o

22 maja br. obchodów odbyło się Forum: Uniwersytet wobec wyznań XXI wieku Forum rozpoczęło wystąpienie dr. Jana Sadlaka – od 2009 roku Prezydenta IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, międzynarodowej organizacji skupiającej twórców rankingów uczelni wyższych. Gośćmi specjalnymi sesji plenarnej byli także: prof. Maciej Żylicz – Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Jeremi Mordasewicz – Doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan oraz znakomici absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego pracujący aktualnie na amerykańskich uczelniach: prof. Witold K. Surewicz – biofizyk, biochemik prowadzący zaawansowane badania nad chorobą Alzheimera w Case Western Reserve University (Cleveland) oraz prof. Katarzyna Dziwirek – Dyrektor Instytutu Slawistyki na University of Washington (Seattle).

17882519038_a329d6ba10_k

W drugiej części Forum odbyły się 4 panele dyskusyjne z udziałem wybitnych absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego. Panel pt. „Łódzka” twarz ekonomii. Wkład UŁ w kształtowanie polskiej polityki gospodarczej poprowadził prof. Marek Belka – Prezes NBP. Moderatorem panelu pt. „Innowacje i technologie informacyjne. Jak wolny dostęp do wiedzy zmieni(a) uniwersytety?” był natomiast Pan Jarosław Kroc – Prezes Zarządu Accenture Polska. Pozostałe 2 panele poświęcone były wyzwaniom i zagrożeniom biologii u progu XXI wieku oraz miejscu humanistów w świecie korporacji.

Trzeciego dnia obchodów (23 maja) miały miejsce spotkania absolwentów na macierzystych wydziałach (zobacz program), oraz Wspólne posiedzenie Senatów Łódzkich Uczelni Publicznych. Na Rynku Manufaktury odbył się Piknik UŁ pokazy zespołów tanecznych Kujon i studentów z całego świata z Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców. Odbył się też koncert zespołu uniwersyteckiego Bałałajki, chóru Uniwersytetu Łódzkiego, Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawienie dzieci z przedszkola uniwersyteckiego oraz liczne pokazy naukowe na stoiskach. Punktem kulminacyjnym był koncert pt. „Dire Straits Symfonicznie” – otwarty koncert symfoniczny dla wszystkich Łodzian i całej społeczności akademickiej – pracowników, studentów, absolwentów i przyjaciół Uniwersytetu Łódzkiego. Piosenki legendy brytyjskiego rocka, mającej rzesze wiernych fanów w Polsce, uzyskały nowe, bijące świeżością i energią symfoniczne brzmienie. Zaaranżowane z rozmachem na nowo przez Krzysztofa Herdzina, zostały zinterpretowane z udziałem Kuby Badacha i Marka Napiórkowskiego.

18071272141_ba2aca2532_k

W niedzielę (24 maja) miała miejsce uroczystość nadania doktoratu honoris causa profesorowi Umberto Eco, zapraszamy do obejrzenia wideorelacji z tego wydarzenia:

po angielsku (in english)

Umberto Eco to urodzony we włoskim Piemoncie światowej sławy semiolog, filozof, mediewista, powieściopisarz, eseista, felietonista, bibliofil, znawca komunikacji społecznej. Jest profesorem Uniwersytetu Bolońskiego; aktualnie kieruje Wyższą Szkołą Studiów Humanistycznych. Eco jest jednym z najbardziej utytułowanych naukowców świata – doktorem honoris causa kilkudziesięciu uczelni oraz laureatem takich nagród jak: Premio Strega, Marshall McLuhan Award – Unesco Canada and Teleglobe, Premio Bancarella, Kenyon Review Award oraz komandorem francuskiej Legii Honorowej. Wśród jego najbardziej znanych, monumentalnych powieści są: „Imię róży” z 1980 r., „Wahadło Foucaulta” (1988), „Wyspa dnia poprzedniego” (1994), „Baudolino”(2000), „Tajemniczy Płomień królowej Loany” (2004) oraz „Cmentarz w Pradze” z 2010 roku.

Po uroczystości zaprosiliśmy wszystkich chętnych, byłych i aktualnych studentów oraz pracowników Uniwersytetu, a także dziennikarzy i przybyłych gości na spacer po teremie osiedla studenckiego. Była to piesza wycieczka po najbardziej charakterystycznych miejscach osiedla. Rajd  wspomnieniowy połączony nie tylko z barwnymi opowieściami na temat życia studenckiego, zwyczajów studenckich, obyczajowych ciekawostek i  wspomnień, ale także z akcjami o charakterze parateatralnym. Przytaczane w formie szlacheckiej gawędy wspominki dotyczyły nie tylko życia na Lumumbowie, a także ciekawych historii związanych z wykładowcami, zdawaniem egzaminów i życiem naukowym Uczelni.  Każdy z uczestników spaceru otrzymał mapę osiedla z zaznaczeniem wszystkich przystanków i atrakcji. W trakcie spaceru nie zabrakło niespodzianek. Narratorem spaceru był były student UŁ i były mieszkaniec Osiedla, aktywny uczestnik wielu artystycznych działań Krzysztof Skiba - Absolwent VIP Uniwersytetu Łódzkiego, członek Komitetu Honorowego obchodów 70-lecia naszej Uczelni. W happeningu wziął także udział Dżej Dżej – lider zespołu BIG CYC, Jacek Jędrzejak.

18109217232_51475fc023_k

Zjazd był okazją nie tyko do spotkania po latach i integracji absolwentów, ale również do refleksji nad historią Uczelni i perspektywami jej rozwoju. Zapoznamy do zapoznania się z pełnym kalendarium (tutaj) i dziękujemy za udział we wszystkich wydarzeniach!