Krzysztof Skiba: Czy krasnoludki obaliły w Polsce komunizm?

23 czerwca br w akademiku „Balbina” odbyło się  spotkanie z Krzysztofem Skibą – absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, satyrykiem, publicystą, autorem happeningów, członkiem zespołu Big Cyc. W latach 1987-1990 Krzysztof Skiba był liderem łódzkiej Galerii Działań Maniakalnych zwanej Pomarańczową Alternatywą Łódź, organizatorem i pomysłodawcą licznych happeningów ulicznych ośmieszających władze i propagandę PRL, wielokrotnie zatrzymywanym przez SB. Pomarańczowa Alternatywa stwarzała możliwość nieograniczonej swobody wyrażania myśli w konwencji surrealistycznej, będąc jednocześnie formą prowokacji artystycznej i politycznej.

Autorzy najciekawszych pytań do naszego gościa otrzymali jego najnowszą książkę wraz z dedykacją – „Komisariat naszym domem – Pomarańczowa Historia”. To opowieść o happeningach z czasów PRL, które pokazywały absurdy systemu i przyczyniły się do jego upadku. Spotkanie poprowadzi redaktor Piotr Wesołowski z łódzkiej „Gazety Wyborczej”, który znał naszego gościa osobiście: podczas studiów obaj mieszkali w akademiku „Balbina”

1
2
3
4
5

W ramach projektu Absolwent VIP, Uniwersytet Łódzki pragnie nawiązać współpracę ze znanymi osobistościami ze świata nauki, sztuki, polityki i biznesu, które ukończyły studia na UŁ. Uczelnia poprzez dedykowane inicjatywy oraz wydarzenia pragnie zachęcić je do udziału w wyznaczaniu strategicznych kierunków rozwoju UŁ. Jednym z takich wydarzeń są spotkania z absolwentami, podczas których podejmowane są tematy oraz dyskusje związane m.in. z rozwojem Uczelni w kontekście zmian społecznych, gospodarczych i geopolitycznych na świecie.