Inauguracja Roku Akademickiego 2012/2013

Podczas inauguracji immatrykulowani zostaną studenci obu uczelni, a następnie prof. Aaron Ciechanover otrzyma doktoraty honoris causa UŁ i UMED w Łodzi.

Promotorami w postępowaniu o przyznanie tych wyróżnień byli: na Uniwersytecie Medycznym prof. Paweł Górski, rektor uczelni, a na Uniwersytecie Łódzkim prof. Wanda M. Krajewska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.
– Prof. Ciechanover otrzymał Nagrodę Nobla za swoje odkrycia z lat 80-tych, ale należy podkreślić, że od najmłodszych lat fascynowała go przyroda i zachodzące w niej procesy. Jego nagrodzone odkrycia to swoiste badania podstawowe dotyczące niszczenia uszkodzonych, wadliwych białek w żywych organizmach. To był swoisty przełom w walce z chorobami nowotworowymi, ale również z takimi chorobami jak choroba Alzheimera.

Odkrycia prof. Ciechanovera zapoczątkowały zupełnie nowy rozdział w zakresie strategii leczniczych i projektowania leków – mówi prof. Krajewska.

Prof. Aaron Ciechanover jest jedną z czołowych postaci współczesnej biomedycyny. Urodził się w 1947 r. w Hajfie w Izraelu. Jego rodzice pochodzili z Polski, ojciec urodził się w Mławie, a matka w Warszawie.