Światowi giganci o Gospodarce 4.0. – Gala Absolwentów VIP Uniwersytetu Łódzkiego

Sztuczna inteligencja, autonomiczne samochody, superszybki internet w sieciach 5G, uczące się systemy komputerowe. „Industry 4.0” jest imponującą wizją rozwoju usług, przemysłu i produkcji.
W jakim stopniu to szansa, a w jakim zagrożenie dla ludzkości?

W panelu dyskusyjnym towarzyszącym dorocznemu spotkaniu Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Łódzkiego z wybitnymi wychowankami Uczelni udział wzięli m.in. Marcin Malinowski – ‎Head of Global Partnerships Google Polska, Konrad Pokutycki – Prezes Zarządu BSH Polska oraz dr Aleksandra Przegalińska-Skierkowska z Akademii Leona Koźmińskiego.

Termin „Industry 4.0” został użyty po raz pierwszy w 2011 roku. Jego celem jest zwiększenie konkurencyjności poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii informatycznych realizujących
tzw. „Internet rzeczy”, czyli wszechobecne łączenie ludzi, rzeczy i maszyn.

Z jednej strony oczekujemy dziś najnowszych zdobyczy technologii, trochę dlatego, że czynią nasze życie wygodniejszym, a również dlatego, że zwyczajnie nas ciekawią. Coś, co było domeną science-fiction, staje się rzeczywistością a rewolucja… odbywa się na naszych oczach. Z drugiej strony odczuwamy zwykłe, ludzkie obawy. Skoro maszyna lub system są w stanie wykonać daną pracę, to gdzie tu miejsce dla człowieka? Optymalizacja procesów produkcyjnych, automatyzacja, szybsze przetwarzanie ogromnych ilości danych… Wszystko to brzmi bardzo obiecująco, zwłaszcza dla biznesu.

Zaszczytne grono wybitnych wychowanków Naszej Uczelni, którzy wyróżnieni zostali tytułem „Absolwent VIP” liczy już blisko 200 osób. Uroczysta gala z udziałem JM Rektora odbyła się już po raz trzeci i stanowiła istotny element wzmacniania relacji Uniwersytetu z absolwentami, ale także integracji samych absolwentów. Spotkanie było okazją do wręczenia kolejnych nominacji „Absolwent VIP”. Wyróżnienia z rąk władz rektorskich odebrali m.in. Pan Jacek Furman – Prezes Zarządu Aflofarm Farmacja Polska, prof. Jarosław Dziadek – Dyrektor Instytutu Biologii Medycznej PAN oraz Pani Ewa Pilawska – Dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.

Gala Absolwent VIP UŁ 2018 odbyła się 23 lutego br. o godz. 18:00 w Pałacu Biedermanna w Łodzi.

Gala była okazją do przypomnienia jak wyglądał miniony rok dla naszej Uczelni. Udało nam się wiele osiągnąć zarówno w warstwie naukowej jak i innych obszarach działalności.

Zapraszamy również do relacji fotograficznej z wydarzenia.