Ogromne aspiracje, duża wiedza, braki w kwalifikacjach – Start w karierę szansą na poprawę sytuacji młodych.

Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu ostatniej dekady liczba studiujących wzrosła pięciokrotnie. Młodzi ludzie chcą się kształcić i mają ogromne aspiracje. Jednak jak się okazuje dyplom nie gwarantuje pracy. Niemal 1/3 absolwentów uczelni nie potrafi odnaleźć się na rynku pracy.

Skąd taka rozbieżność? Nadal większym zainteresowaniem cieszą się kierunki humanistyczne, gdzie prawdziwe oblężenie przeżywają specjalności pedagogiczne, administracyjne czy społeczne. Z kolei najmniej młodych chce studiować nauki inżynieryjno-techniczne. Absolwenci kierunków humanistycznych po zderzeniu z rynkiem pracy, albo podejmują pracę niezwiązaną z wyuczonym zawodem, znacznie poniżej kwalifikacji, albo podejmują studia podyplomowe na innych kierunkach. W tym samym czasie wielu pracodawców narzeka na brak specjalistów.

Uniwersytet Łódzki postanowił już we wczesnych etapach planowania przyszłości pomóc młodym ludziom rozsądnie dobierać wykształcenie. W ramach zakończonej pierwszej edycji programu Start w karierę uczniowie szkół średnich oraz ich rodzice spotykali się przedstawicielami wiodących firm regionu łódzkiego. Poprzez cykl spotkań uczniowie mogli wysłuchać informacji na temat tego jakie są zawody przyszłości oraz jakie umiejętności należy rozwijać, aby lepiej dostosować się do pracy zawodowej. Ważną częścią spotkań była też możliwość konsultacji z doradcami zawodowymi.